مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

چگونه ببینید چه کسی به شبکه وای فای شما متصل است

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

آیا می دانید چه کسی به شبکه وای فای روتر شما متصل است؟ برای اطلاع از این موضوع به لیست دستگاه هایی که از طریق روتر یا رایانه خود به شبکه وای فای متصل شده اند نگاهی بیندازید.

به خاطر داشته باشید که امروزه بسیاری از دستگاه ها به وای فای شما متصل می شوند. این لیست شامل لپ‌تاپ‌ها، گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها، تلویزیون‌های هوشمند، ست‌اپ باکس‌ها، کنسول‌های بازی، چاپگرهای وای‌فای و غیره خواهد بود.

از GlassWire Pro استفاده کنید تا ببینید چه کسی متصل است (و هنگامی که دستگاه جدیدی به Wi-Fi شما وصل می شود هشدار دریافت کنید)

صفحه اصلی برنامه GlassWire
ما طرفداران پر و پا قرص فایروال و سیستم امنیتی GlassWire هستیم و یکی از ویژگی‌های فوق‌العاده آن‌ها در نسخه Pro یک نمای شبکه سریع و آسان است که تمام دستگاه‌های متصل به شبکه Wi-Fi را به شما نشان می‌دهد.
GlassWire فقط یک فایروال نیست، بلکه دارای نمودارهای زیبایی است که میزان استفاده از پهنای باند شما را نشان می دهد، ببینید چه برنامه هایی به چه برنامه هایی متصل می شوند و دقیقاً چه مقدار پهنای باند استفاده می کند. هنگامی که یک برنامه چیزی را تغییر می دهد یا زمانی که یک نصب کننده سعی می کند یک درایور سیستم جدید را نصب کند، می توانید هشدار دریافت کنید. تعداد زیادی ویژگی وجود دارد که برای فهرست کردن در اینجا بسیار زیاد است.
اما چیزی که GlassWire را برای موضوع امروز بهتر می کند این است که اگر وارد پنل تنظیمات شوید، در واقع می توانید هر زمان که دستگاه جدیدی سعی می کند به Wi-Fi شما متصل شود، هشدارها را فعال کنید. اکنون این یک ویژگی عالی است!
دستگاه های وصل شده GlassWire
GlassWire برای استفاده اولیه رایگان است، اما نظارت بر دستگاه شبکه فقط در نسخه پولی (49 دلار برای یک رایانه شخصی) گنجانده شده است.

از رابط وب روتر خود استفاده کنید

بهترین راه برای یافتن این اطلاعات این است که رابط وب روتر خود را بررسی کنید. روتر شما میزبان شبکه Wi-Fi شما است، بنابراین دقیق ترین داده ها را در مورد دستگاه هایی که به آن متصل هستند را دارد. اکثر بهترین روترها راهی برای مشاهده لیستی از دستگاه های متصل ارائه می دهند، اگرچه برخی ممکن است اینطور نباشند.
نکات استاندارد برای دسترسی به رابط وب روتر شما اعمال می شود. اگر از آدرس IP آن مطمئن نیستید، به طور کلی می توانید آدرس IP دروازه رایانه خود را از طریق کنترل پنل جستجو کنید. همچنین می توانید دستور ipconfig /all را در یک پنجره Command Prompt اجرا کنید.
سپس، این آدرس IP را به نوار آدرس مرورگر وب خود وصل کنید و Enter را فشار دهید. این معمولاً باید رابط روتر شما را نشان دهد. اگر اینطور نیست، اسناد روتر خود را بررسی کنید – یا جستجوی وب برای شماره مدل و “رابط وب” آن انجام دهید تا نحوه دسترسی به آن را بیابید. اگر رمز عبور و عبارت عبور سفارشی تنظیم نکرده‌اید، ممکن است لازم باشد جستجو کنید یا اسناد را بررسی کنید تا گذرواژه‌های پیش‌فرض را برای مدل روتر خود پیدا کنید.
صفحه ورود به تنظیمات روتر

یافتن لیست دستگاه های متصل

اکنون باید در جایی به دنبال گزینه در رابط وب روتر خود بگردید. به دنبال پیوند یا دکمه ای با نام چیزی مانند «دستگاه های متصل»، «دستگاه های متصل» یا «کلینت های DHCP» بگردید. ممکن است این مورد را در صفحه پیکربندی Wi-Fi پیدا کنید، یا ممکن است آن را در نوعی صفحه وضعیت پیدا کنید. در برخی از مسیریاب‌ها، فهرست دستگاه‌های متصل ممکن است در صفحه وضعیت اصلی چاپ شود تا چند کلیک در شما ذخیره شود.
در بسیاری از روترهای D-Link، لیستی از دستگاه های متصل در زیر وضعیت > بی سیم موجود است.
دستگاه های وصل شده به روتر d-link
در بسیاری از روترهای Netgear، لیستی را در قسمت «دستگاه‌های پیوست» در نوار کناری پیدا خواهید کرد.

متصل به وای فای Netgear

در بسیاری از روترهای Linksys، این گزینه را در زیر وضعیت > شبکه محلی > جدول مشتریان DHCP پیدا خواهید کرد.
دستگاه های متصل به روتر Linksys
در روترهای Comcast Xfinity، لیستی را در قسمت دستگاه های متصل در نوار کناری پیدا خواهید کرد.
دستگاه های متصل به روتر Comcast Xfinity

درک لیست

 
بسیاری از روترها به سادگی لیستی از دستگاه های متصل شده از طریق DHCP را ارائه می دهند. این بدان معنی است که اگر دستگاهی با پیکربندی IP ثابت پیکربندی شده باشد، در لیست ظاهر نمی شود. این را در نظر داشته باشید!
هنگامی که لیست را باز می کنید، به طور کلی اطلاعات مشابهی را در هر روتر مشاهده خواهید کرد. رابط احتمالاً جدولی را با لیستی از دستگاه های متصل، “نام میزبان” آنها در شبکه و آدرس های MAC به شما نشان می دهد.
 
اگر لیست به اندازه کافی نام معنی دار ارائه نمی دهد، ممکن است بخواهید نام میزبان (همچنین به عنوان «نام رایانه» یا «نام دستگاه» شناخته می شود) را در سیستم عامل رایانه یا دستگاه خود تغییر دهید. نام میزبان در اینجا قابل مشاهده خواهد بود. متأسفانه، هیچ راهی برای تغییر نام میزبان در برخی از دستگاه‌ها وجود ندارد – برای مثال، ما از راهی برای تغییر نام میزبان دستگاه Android به یک نام معنی‌دارتر بدون روت کردن آن آگاه نیستیم.
در صورت شک، همیشه می توانید آدرس MAC را که در این صفحه مشاهده می شود (یا آدرس IP نمایش داده شده) را با آدرس MAC دستگاهی که استفاده می کنید مقایسه کنید تا بررسی کنید کدام دستگاه کدام است.

لیست دستگاهای متصل

این فهرست غیرقابل خطا نیست

البته این لیست کاملاً کامل نیست. هر کسی می‌تواند هر نام میزبانی را که می‌خواهد تنظیم کند، و همچنین می‌توان آدرس MAC خود را به جعل دستگاه‌های دیگر تغییر داد. با این حال، این بدان معناست که دستگاه شما نمی‌تواند به شبکه متصل شود در حالی که دستگاه دیگری با آدرس MAC جعلی جایگزین آن شده است، زیرا روترها معمولاً اتصال همزمان دو دستگاه با آدرس MAC یکسان را مسدود می‌کنند. . و شخصی که به روتر شما دسترسی پیدا کرده است می تواند یک پیکربندی IP ثابت را برای مخفی بودن تنظیم کند.
 
در نهایت، این قدرتمندترین ویژگی امنیتی یا یک راه بی‌خطر برای توجه به افرادی که به شبکه شما متصل هستند نیست. این چیزی نیست که شما نیاز به بررسی منظم داشته باشید. اگر دستگاه‌هایی وجود دارد که نمی‌شناسید، می‌توانید عبارت عبور Wi-Fi خود را تغییر دهید – امیدواریم که از رمزگذاری WPA2-PSK استفاده می‌کنید – و این کار همه دستگاه‌ها را تا زمانی که بتوانند عبارت عبور جدید را ارائه کنند، خاموش می‌کند.
با این حال، حتی دستگاه‌هایی که نمی‌شناسید نیز ممکن است متعلق به شما باشد که به خاطر نمی‌آورید. برای مثال، یک دستگاه ناشناخته می‌تواند یک چاپگر دارای Wi-Fi، یک سیستم بلندگوی متصل به Wi-Fi یا Wi-Fi داخلی تلویزیون هوشمند شما باشد که هرگز از آن استفاده نمی‌کنید.
تصویر تنظیمات مودم
مطالب مرتبط:
آموزش هک کردن پسورد وای فای

شبکه Wi-Fi خود را با نرم افزار در رایانه خود اسکن کنید

راه ایده آل برای بررسی دستگاه های متصل به طور کلی استفاده از رابط وب روتر شما خواهد بود. با این حال، برخی از روترها ممکن است این ویژگی را ارائه ندهند، بنابراین ممکن است بخواهید به جای آن یک ابزار اسکن را امتحان کنید. این نرم‌افزاری است که روی رایانه شما اجرا می‌شود و شبکه Wi-Fi را که به آن متصل هستید برای دستگاه‌های فعال اسکن می‌کند و آنها را فهرست می‌کند. برخلاف ابزارهای رابط وب روتر، چنین ابزارهای اسکن راهی برای فهرست کردن دستگاه‌هایی که متصل شده‌اند، اما در حال حاضر آفلاین هستند، ندارند. فقط دستگاه‌های آنلاین را خواهید دید.
ابزارهای زیادی برای انجام این کار وجود دارد، اما ما ناظر شبکه بی‌سیم NirSoft را دوست داریم. مانند سایر نرم افزارهای NirSoft، این یک ابزار کوچک راحت و بدون هیچ گونه ابزارهای تبلیغاتی مزاحم یا نمایشگرهای ناگوار است. همچنین حتی نیازی به نصب بر روی رایانه شما نیست. ابزار را دانلود کنید، آن را راه‌اندازی کنید و شبکه Wi-Fi شما را برای دستگاه‌های فعال تماشا می‌کند، نام دستگاه، آدرس MAC و سازنده سخت‌افزار شبکه Wi-Fi آنها را نمایش می‌دهد. نام سازنده برای شناسایی دستگاه های خاص بدون نام دستگاه بسیار مفید است – به ویژه دستگاه های Android.
تنظیمات NirSoft’s Wireless Network Watcher.
این ابزار ممکن است به درستی کار نکند مگر اینکه آداپتور شبکه Wi-Fi خود را مشخص کنید. در رایانه ویندوزی خود، باید روی گزینه‌ها > گزینه‌های پیشرفته در Wireless Network Watcher کلیک می‌کردیم، «استفاده از آداپتور شبکه زیر» را علامت می‌زنیم و قبل از انجام اسکن، آداپتور Wi-Fi فیزیکی خود را انتخاب می‌کردیم.
NirSoft’s Wireless Network Watcher.
بار دیگر، این چیزی نیست که شما واقعاً نیاز به نگرانی دائمی در مورد آن داشته باشید. اگر از رمزگذاری WPA2-PSK استفاده می کنید و عبارت عبور خوبی دارید، می توانید نسبتاً احساس امنیت کنید. بعید است کسی بدون اجازه شما به وای فای شما متصل باشد. اگر نگران این هستید که به دلایلی این اتفاق بیفتد، همیشه می‌توانید فقط عبارت عبور Wi-Fi خود را تغییر دهید—البته باید آن را مجدداً در همه دستگاه‌های تأیید شده خود وارد کنید. قبل از انجام این کار مطمئن شوید که WPS غیرفعال است، زیرا WPS آسیب پذیر است و مهاجمان می توانند از آن برای اتصال مجدد به شبکه شما بدون عبارت عبور استفاده کنند.
اگر رمز عبور وای فای خود را – به عنوان مثال به همسایگانی که از شما بازدید می کنند – داده اید و می خواهید مطمئن شوید که آنها سال ها به استفاده از آن ادامه نمی دهند، تغییر عبارت عبور Wi-Fi نیز می تواند ایده خوبی باشد.
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *