مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

RCS، جانشین پیامک چیست؟

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

بنظر میرسد کم کم باید با سرویس اس ام اس خداحافظی کنیم و به سیستم جدیدی رو بیاریم .

SMS (سرویس پیام کوتاه) مدت زیادی است که وجود داشته است، اما به تدریج با استاندارد جدیدتر و بسیار بهتری برای پیام های متنی به نام “RCS” جایگزین شده است. شاید قبلاً این مخفف مرموز را شنیده باشید، اما RCS چیست و مهمتر از آن، چه تأثیری بر شما خواهد گذاشت؟

RCS چیست؟

RCS مخفف “Rich Communication Service” است و اغلب از آن به عنوان “آینده پیامک” در تلفن شما یاد می شود. همانطور که از نامش پیداست، این سرویس تجربه بسیار غنی تری را به پیام های متنی و چند رسانه ای اضافه می کند. ما در مورد کیفیت تصویر و ویدیو بالاتر، رسیدهای خواندن، نشانگرهای تایپ و موارد دیگر صحبت می کنیم.

برای اینکه این موضوع کمی واضح تر شود، به برنامه های پیام رسانی فوری مانند Facebook Messenger یا Whatsapp فکر کنید. برخلاف پیامک سنتی با شماره تلفن، این برنامه‌ها به شما این امکان را می‌دهند که ببینید وقتی کسی پیام شما را می‌خواند یا در حال تایپ کردن است، تصاویر با کیفیت بسیار بالاتری به اشتراک گذاشته می‌شوند و غیره. RCS تجربه مشابهی را برای پیام‌های متنی به ارمغان می‌آورد.

راه دیگری برای فکر کردن به آن مانند سرویس iMessage اپل است، اما به جای یک سیستم اختصاصی که همه را ملزم به داشتن iPhone یا iPad می کند، RCS اساساً با هر شماره تلفنی کار می کند، درست مانند پیامک. و اگر هر دو طرف هنوز RCS نداشته باشند، به سادگی به SMS به صورت پیش‌فرض برمی‌گردد، بنابراین هیچ پیامی گم نمی‌شود.

چه گوشی هایی از RCS پشتیبانی می کنند؟

اول از همه، RCS فقط چیزی نیست که گوشی شما دریافت می کند، مانند یک ویژگی جدید اندروید یا به روز رسانی برنامه. شرکت مخابراتی شما نقش مهمی در استفاده یا عدم استفاده از RCS دارد.

خبر خوب اینجاست: بسیاری از اپراتورها در حال حاضر از RCS پشتیبانی می‌کنند و سال‌هاست که از RCS پشتیبانی می‌کنند. با این حال، در روزهای اولیه RCS، مجموعه خاصی از ویژگی‌های اجباری در زمان اجرا وجود نداشت، بنابراین به نوعی آشفته بود. برخی از اپراتورها ویژگی‌های خاصی از RCS را ارائه می‌کردند اما برخی دیگر را نه، و بسیاری از این ویژگی‌ها حتی بین اپراتورها سازگار نبودند.(البته در ایران هنوز ویژگی فعال نیست)

برای رفع این مشکل، نمایه جهانی متولد شد. این یک مجموعه کلی از ویژگی‌ها و عملکردهایی است که RCS از آن‌ها پشتیبانی می‌کند، و همه کسانی که در هیئت هستند موافقت می‌کنند که از همه این ویژگی‌ها پشتیبانی کنند.

خوشبختانه، تعداد اپراتورها، تولیدکنندگان و ارائه دهندگان سیستم عامل که برای پشتیبانی از نمایه جهانی حضور دارند، بسیار زیاد است. این بدان معناست که شما واقعاً لازم نیست نگران این باشید که آیا همان ویژگی های RCS را مانند شخص دیگری خواهید داشت یا خیر. با این حال، یک نام کلیدی در لیست شرکت های پشتیبانی کننده RCS وجود ندارد:

مطلب مرتبط:نحوه چاپ پیامک از تلفن یا تبلت اندرویدی

RCS در آیفون چطور؟

در حالی که RCS برای افراد بیشتر و بیشتری عرضه می شود، اپل این توسعه را نادیده می گیرد. آیفون ها دو روش برای ارسال پیام متنی دارند: iMessage و SMS. چت iMessage به رنگ آبی است، در حالی که همه چیز سبز است. تا سال 2024، این پیام‌های سبز فقط می‌توانستند پیامک باشند.

به ویژه کاربران اندروید از این واقعیت بسیار آزرده خاطر شده اند. از آنجایی که آیفون فقط از پیامک پشتیبانی می کرد، هر پیام متنی از یک گوشی غیر آیفون به آیفون مجبور شد از استاندارد قدیمی و قدیمی استفاده کند. این به معنای عکس‌ها و ویدیوهای با کیفیت پایین بود که کاربران آیفون آن‌ها را به گردن فرستنده می‌اندازند. اپل هیچ انگیزه ای برای اصلاح حباب های سبز نداشت (تمایز غیر ضروری که آنها عمدا ایجاد کردند).

در اواخر سال 2023، اپل رسما اعلام کرد که در نهایت در سال 2024 از RCS در آیفون‌ها پشتیبانی می‌کند. گوگل فشارهای عمومی زیادی را بر اپل برای پذیرش RCS وارد می‌کرد، اما به احتمال زیاد این پتانسیل اقدامات نظارتی بود که باعث شد این شرکت مسیر خود را تغییر دهد. .

iMessage همچنان در کنار RCS وجود خواهد داشت و وضعیت حباب آبی و سبز راه به جایی نمی برد. کاربران آیفون احتمالاً حتی متوجه تغییر پیامک به RCS برای چت‌های حباب سبز خود نخواهند شد، اما حتی عکس‌ها و ویدیوهای با کیفیت بالاتر نیز باعث پیشرفت خواهند شد.

 

گوگل مسئولیت ارائه RCS به توده ها را بر عهده دارد

تصویری از منوی ویژگی‌های گپ که وضعیت اتصال را نشان می‌دهد

از آنجایی که به کار زیادی نیاز است تا همه شرکت‌های مخابراتی و تولیدکنندگان با پشتیبانی از یک استاندارد جدید همراه شوند، گوگل این آزادی را در دست گرفته است. این استاندارد جدید به نام “Jibe” را ساخت که بر اساس RCS با نمایه جهانی است – این آینده RCS و آینده پیام‌های متنی است.

ممکن است تعجب کنید که چرا گوگل اینقدر علاقه مند است که RCS را به توده ها منتقل کند. پاسخ ساده است: زیرا به یک تجربه چت یکپارچه نیاز دارد. گوگل در طول سال ها برنامه های چت ناموفق زیادی داشته است. این شرکت امیدوار است RCS بتواند راه حل نهایی برای این مشکل طولانی مدت باشد.

به جای داشتن چندین مشتری پیام رسانی به دلایل مختلف، فقط به برنامه پیام های Google نیاز دارید که از قبل روی اکثر دستگاه های اندرویدی از قبل نصب شده است. و از آنجایی که اکثر اپراتورها از RCS پشتیبانی می کنند، این به طور خودکار یک برنامه پیام رسانی داخلی عالی است که نیازی به کار اضافی برای کاربران ندارد. به عبارت دیگر، همان کاری که iMessage برای کاربران آیفون انجام می دهد.

چه زمانی RCS برای تلفن من در دسترس خواهد بود؟

پاسخ کوتاه این است که شما به احتمال زیاد RCS را در تلفن Android خود فعال کرده اید. AT&T، T-Mobile، Verizon، Rogers و بسیاری از اپراتورهای دیگر از RCS پشتیبانی می کنند. گوشی‌های Samsung Galaxy و Google Pixel با برنامه Google Messages از پیش نصب شده عرضه می‌شوند. و اگر این کافی نیست، گوگل با فعال کردن آن برای اکثر گوشی‌های اندرویدی، کار را به دست گرفته است. اگر مطمئن نیستید، می توانید به راحتی بررسی کنید که آیا گوشی شما RCS دارد یا خیر. آینده برای پیام رسانی مبتنی بر شماره تلفن روشن به نظر می رسد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *